Categories
Uncategorized

5 olukorda, kus võiksid võtta kontaktläätsedest pausi

Kui silmad on ärritunud, lase neil taastuda ning tee läätsepaus

Kaasaegseid pehmeid kontaktläätsesid võib üldjuhul kanda iga päev. Aeg-ajalt tuleb aga ette olukordi, kus on mõistlik või isegi vältimatu lasta silmadel taastuda ning pidada mõned läätsevabad tunnid või päevad. Selleks võiksid ka läätsekandjal olla olemas mugavad ja meelepärased prillid. Millal võiks teha läätsepausi?

Kui su läätsede päevane kandmisaeg on 8–10 tundi

Läätsede ettenähtud päevane kandmisaeg sõltub nende materjalist ja hapniku läbilaskvusest ning võib varieeruda 8-st kuni 16 tunnini. Seda aega ei tohiks silmade tervise huvides ületada. Pikema kandmisajaga on uuemad silikoonhüdrogeelist kontaktläätsed.

Kui kavatsed päeval magada

Kas ees ootab pikem lennureis, bussisõit või lihtsalt laisk puhkepäev diivaninurgas? Läätsedega ei soovitata magada, seega eelista prille, mille saad uinakuks kiiremini ja mugavamalt eest ära võtta. 

Kui sul on külmetuse sümptomid

Ülemiste hingamisteede infektsioonide korral on silmad tihti punased ja ärritunud ning silmapõletik tekib kergemini. Seega nohu ja muude külmetuse märkidega võta läätsed silmast ja kanna pigem prille. Pööra külmetushaiguste perioodidel hügieenile tavalisest veelgi teravamat tähelepanu ning pese käed hoolikalt enne igat läätsede käsitsemist.

Kui silmad on ärritunud või põletikulised

Kui su silmad on punased ja ärritunud, võta läätsed viivitamatult silmast välja, et olukord ei süveneks. Kui ärritus püsib või tekib silmapõletik, konsulteeri kindlasti arstiga. Infektsiooniga kokku puutunud läätsesid ei tohi uuesti silma panna ka siis, kui sümptomid on möödas. Viska need ära koos konteineriga ning järgi oma silmaspetsialisti juhiseid. Kuni silmad taastuvad, kanna prille.

Kui sul on väga kuivad silmad

Silmade kuivuse korral konsulteeri kindlasti spetsialistiga, kes aitab selgitada välja probleemi täpsema põhjuse ning leida sobiva meetodi sellega tegelemiseks. Kuivad silmad ei tähenda ilmtingimata seda, et läätsesid ei saa üldse kanda, kuid mõnikord soovitavad spetsialistid teha läätsevabasid päevi. Selleks ajaks võiksid olla olemas prillid, mida hea meelega kannad.

Categories
Uncategorized

Mesinduse põhitõed

Valige asukoht

Võite olla üllatunud, kui saate teada, et mesindus on linnas või maal võimalik, kuid asukoha valikul tuleb meeles pidada paari tegurit. Kõigepealt peate tutvuma kohalike seadustega. Kui elate linnapiirkonnas, kus on vaid väike maatükk, peate ette võtma väiksema. Teiseks pidage meeles koordineerimist, et mesilaste lennutee ei ületaks tiheda liiklusega piirkondi, nagu bassein või teie aed. Andke oma mesilastele vaikne, eraldatud maatükk, mis saab palju varahommikust päikesevalgust.

Tee eelnevalt kodutöö

Registreerimise ja sertifitseerimise osas võtke ühendust oma kohaliku põllumajandusosakonnaga, sest osad piirkonna ametnikud on üsna ranged, samas kui teised on väga vähe mures. Teie inspektor on hea allikas teabe saamiseks tulevaste varustusvajaduste, mesilaste tervise ja võimalike saadaolevate teenuste kohta.

Mesilaste saamine

Mesilaste ja nende taru valimisel on teil kaks peamist võimalust: ette tellitud mesilased või kohapeal tarnitavad mesilased. Kohaliku mesiniku käest ostmine annab teile otsese kontakti asjatundlike nõuannete ja ennetava praktilise kogemuse saamiseks ning teie valitud taru peaks juba täielikult töötama. Kui teete tarnija valiku, esitage tellimus kindlasti mitu kuud ette. Soovitame oma mesilased vastu võtta varakevadel kohalike viljapuude õitsemise ajal.

Üks lõppmärkus

Mesindus võib olla üks keerulisemaid projekte, mida ette võtta, kuid ärge laske sellel end eemale peletada! Kohalikul meel on palju allergia- ja tervisega seotud eeliseid ning oma mee tootmine ja müümine võib olla tulus projekt. Siiski on oluline teha enne uurimistööd ja ilmselt parim viis õppimiseks on omandada praktilisi kogemusi mõne teise kohaliku mesinikuga. Eksperdiga sõbrunemine loob teile ka hindamatu sideme, kui teid peaks tabama vältimatu takistus või probleem.

Categories
Uncategorized

Mesi-looduslik suhkur

Mesilaste üks tunnustatumaid tooteid on mesi. Mett nimetatakse tavaliselt “looduslikuks” suhkruks. Kas see muudab selle teistest magusainetest paremaks? Kas see on tervislikum? Toitvam?

Mesi koosneb samadest ehitusplokkidest nagu lauasuhkur, glükoos ja fruktoos. Lauasuhkrus on glükoos ja fruktoos omavahel ühendatud. Mees jäävad fruktoos ja glükoos eraldi. Selle erinevuse tõttu on mees veidi rohkem fruktoosi kui glükoosi, mis annab magusama maitse. Mesi on veidi tihedam kui lauasuhkur. Ühe supilusikatäie mee kohta on 63 kalorit, samas kui lauasuhkru kohta on 48 kalorit. Kuna mesi on veidi magusam, võite seda vähem kasutada. Lisaks imendub fruktoos veidi aeglasemalt kui glükoos, mis võib aidata kontrollida veresuhkru taset.


Meel on mõningaid eeliseid, mida lauasuhkrus ei leidu. Mesi sisaldab väga väikeses koguses mineraale nagu kaalium, kaltsium, fosfor, magneesium, raud ja vask. See sisaldab ka vitamiine, nagu vitamiin B6, riboflaviin ja folaat. Mesi pastöriseeritakse tavaliselt lisandite eemaldamiseks ja potentsiaalselt kahjulike bakterite hävitamiseks. Pastöriseerimise kõrged temperatuurid vähendavad tõenäoliselt vitamiinide ja mineraalainete hulka mees.

Lõppeks näib, et meel on ka mõned antioksüdantsed ja põletikuvastased omadused. Väidetavalt vähendab toormee tarbimine õietolmu jälgede tõttu hooajaliste allergiate mõju.